<meta name="description" content="How many times have you heard someone say, "I can't afford to lose weight"? Is it really more expensive to eat healthy? And how will weight loss change the 'look' of your weekly grocery cart, as well as the look of your kitchen pantry? "I can't afford to lose weight"? Is it really more expensive to eat healthy? And how will weight loss change the 'look' of your weekly grocery cart, as well as the look of your kitchen pantry? "I can't afford to lose weight"?"I can't afford to lose weight"? Is it really more expensive to eat healthy? And how will weight loss change the 'look' of your weekly grocery cart, as well as the look of your kitchen pantry? ">

Egg Calories

Calories in Chips

Why Count Calories?

Starbucks Coffee Calories

Fattiest Pies

Choose Popcorn Wisely

Lose Weight Without Dieting

Healthy Tips for Salads

Sour Cream Chicken Enchiladas

Quick Diet Potato Soup

Peasant Bread  

The Fruit Group

The Best Diet

What is a Fad Diet?

            

How Weight Loss Impacts Your Budget & Grocery Cart

 

How many times have you heard someone say, "I can't afford to lose weight"? Is it really more expensive to eat healthy? And how will weight loss change the 'look' of your weekly grocery cart, as well as the look of your kitchen pantry?

Expense: Weight Loss vs Weight Gain, Which is cheaper?

Does it cost more to embrace a healthy diet than it does to continue on the path to Weight Gain? The answer is not so simple. Let's examine three scenarios:

The Smith family is having difficult financial times. Although mom dreams of buying healthy fruit for her family, the packages of cupcakes and boxes of cake mixes cost way less. She can either purchase one apple for a dollar or 12 snack cakes for $3.00. Boxed cake mixes are selling for $1 each and she knows that she can make a tasty frosting with a $1 bag of powdered sugar. In fact, she can stretch the powdered sugar into three batches of frosting so she grabs a strawberry cake mix, a chocolate one and a pineapple one. Twelve servings for about $1.33.

In short, the best buy based on her family budget happens to be the snack cakes and boxed mixes. Over the long term, the costs can include weight gain which in turn contributes or triggers health issues, which end up costing eons more than that healthy fruit, that leaner cut of meat and so forth.

Erma decides that she would like to drop 50 pounds, so she uses one of the 'purchase your daily meals by mail' methods.

 

Once the meals arrive she is disappointed to find that the plan only includes two meals per day - that she'll need to purchase her other meal. What a bummer! And the meals had been quite pricey for a single person.

In time, she drops the weight. Wow!

That was certainly worth the extra cost, Erma decides as she admires her slimmer new shape. Unfortunately, once she discontinues the food-mail program, the weight quickly piles back on.

And at this point, Erma's unsure if she can stomach the same meals over and over and over again. This feeling intensifies as she discovers that the stars who used the same diet plan are suddenly regaining all their lost weight and then some.

 

There has to be a better way, Erma analyzes in desperation.

Betty examines her thatch of weekly groceries as she stores them in her kitchen in the appropriate spots.

Six years ago, she had 75 unwanted pounds on her body and although she had tried at least a hundred diets, she decided to give weight loss yet another try.

This time, she didn't rely on miracle pills, or food-main programs. She switched the image of her weekly grocery cart and lost the weight - and kept it off. And she did such without spending more than she did amid her weight gain years.

To see how her market cart used to look, and how it looks now with an expense comparison based on today's prices, click here.

And of course - we all know how quickly those can change!

Index of The Daily Diet Articles  |  Return to Homepage  |  Master Site Map  |  Site Disclaimer